Vývoj systému pro biometrickou zpětnovazební diagnostiku psychických obtíží jedince a jejich redukce autoterapií
Název projektu:
Vývoj systému pro biometrickou zpětnovazební diagnostiku psychických obtíží jedince a jejich redukce autoterapií
Registrační číslo: CZ.01.01.01/01/22_002/0000784
Termín realizace: 1. 6. 2023 – 31. 12. 2026
Hlavní řešitel: Doc. RNDr. Martin Malčík, PhD.
Partner projektu: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
Program: APLIKACE - VÝZVA I- OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost
Poskytovatel podpory: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Anotace:
Projekt se zaměřuje na vývoj komplexního psychoterapeutického systému, který využívá pokročilých metod biometrické zpětnovazební diagnostiky s pomocí specializovaného SW prostředí nabízí možnosti řešení vybraných psychických problémů s využitím autoteraputických metod. Celková realizace projektu tak cíleně reaguje na významný nárůst psychické zátěže člověka v dnešní složité době, kdy se mnoho jedinců dostává do nelehkých a pro psychiku jedince náročných situací, které mohou vyžadovat péči psychoterapeuta, psychologa nebo psychiatra. Bohužel dostupnost této specializované péče je stále obtížnější, čekací doby se prodlužují na dlouhé měsíce. Řadu obtíží je možné kompenzovat s využitím moderních metod a systémů, které mohou být snadno dostupné na běžném mobilním telefonu nebo počítači.
Etapa 1 - Přípravná- zahrnuje souhrn požadavků na úpravu stávajícího systému vyvinutého spol. Slamka Consulting, vytvoření výchozího návrhu nového psychoterapeutického systému na bázi inovovaného biometrického náramku WBB3 (Wireless Bluetooth Bracelet ver. 3) a vytvoření specializované sady stimulů pro diagnostiku. 5
Etapa 2 - Návrhová- zahrnuje vytvoření výchozí návrh prototypu systému na bázi základních SW modulů a prototyp nové verze biometrického náramku WBB3. V průběhu návrhu prototypu budou v rámci průmyslového výzkumu zkoumány pokročilé metody sémantické analýzy jako součásti asociativní autodiagnostické metody.
Etapa 3 - Vývojová- v rámci etapy bude vyvinut funkční prototyp psychoterapeutického systému, který bude zahrnovat již kompletní SW řešení pro 3 základní metody (asociativní, behaviorální a asociativně-behaviorální). Součástí systému bude propojení SW s novým typem biometrického náramku WBB3, který bude umožňovat volitelné měření fyziologických parametrů na různých částech těla. Bude pokračovat výzkum zaměřený na omezení pohybových artefaktů s využitím gyroskopu a vývoj přesnějších interpretačních metod a nástrojů, které budou vycházet z pokročilých metody datové analýzy.
Etapa 4 - Implementační a validační- během závěrečné etapy projektu proběhne rozsáhlé testování funkčnosti jednotlivých modulů systému a na základě testů a pokračujícího výzkumu bude průběžně inovován vyhodnocovací a interpretační SW pro dosažení maximálních efektů během řešení psychických problémů jedince. Dále bude vytvořena konečná verze prototypu psychoterapeutického systému včetně nové verze biometrického náramku WBB3.
Projekt bude mít tyto plánované výstupy dle podmínek programu OP TAK:
1. Užitný vzor “Univerzálního biometrického náramku pro měření fyziologických parametrů ”. Užitný vzor bude zahrnovat kompletní řešení inovativního náramku s možností měření GSR/EDA, HR, HRV a tělesné teploty včetně SW pro zpracování a analýzu naměřených dat pro individuální diagnostické měření v rámci autoterapie.
2. Software pro využití v oblasti psychoterapie pro řešení vybraných psychických obtíží klientů. Software je koncipován jako modulární systém, který sestává ze 3 hlavních částí autodiagnostické, autoterapeutické a validační. Cílem diagnostické části je především nalezení pravděpodobných negativních stresorů, zmapovat co jim předcházelo a co po nich následovalo. Dále nalézt také pozitivní situace, které jedince posilují a balancují v něm rovnováhu mezi negativními a pozitivními stavy. V terapeutické části bude klient samostatně pracovat na změně svého prožívání. Postup v terapeutické části je závislý na výsledcích diagnostické části. Bude využito následujících terapeutických cvičení: relaxační a dechová cvičení, podpora pozitivních aktivit, nácvik asertivních metod, nácvik zvládání problémových situací. A konečně ve validační části budou sledovány pokroky jedince při řešení jeho psychických obtíží, který bude s pomocí SW validovat, zda mu zvolené metody opravdu pomáhají.
3. Prototyp psychoterapeutického systému, který bude zahrnovat komplexní řešení psychoterapeutického SW, moderního biometrického náramku s možností dlouhodobého měření fyziologických parametrů na libovolném místě lidského těla a metodickou podporu prováděných psychoterapeutických diagnostik a intervencí.
Dalšími výstupy projektu (VaV) budou publikace článku v odborném časopise (2x) na téma moderních autoterapeutických metod.
Kontakt:
Doc. RNDr. Martin Malčík, PhD.
E-mail: info@slamka.cz
Telefon: +420 603 254 759